Mikytų alkakalnis

Mikytų Alkos kalnas, Alkos kalnas 

Adresas

Mikytų alkakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli alkakalnio vieta.

GPS

56.1255576, 21.829716

Adresas

Mikytų alkakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli alkakalnio vieta.

GPS

56.1255576, 21.829716

Mikytų Alkos kalnas, Alkos kalnas – alkakalnis Skuodo rajono savivaldybės teritorijoje, Bartuvos, Minijos ir Ventos baseinų takoskyroje, apie 1,5 km į šiaurės vakarus nuo Šliktinės, Žemaitijos nacionalinis parkas, Mikytų kraštovaizdžio draustinis.

Šiauriniame šlaite yra Velnio akmeniu vadinamas 3,4 x 3,6 m riedulys, jo viršuje yra du įdubimai, primenantys žmogaus pėdą, vadinamas Velnio arba Laumės pėda. Šiaurės rytų papėdėje yra apie 2 m skersmens duobė – išdžiūvusio šaltinio vieta, vadinama Maldų šuliniu. Greta yra 3–4 ha Alkos pelkė. Alkos kalno rytinėje pusėje, pašlaitėje, yra nedidelė piltuvėlio formos duobė, išdėta akmenėliais.

Alkakalnio plotą sudaro 11,5 ha žemių, prie kurių šliejasi dvi pelkės. Kalne įrengtas pėsčiųjų takas, šalia kurio – Maldų, arba vadinamasis Aukų šulinys – piltuvėlio formos duobė, grįsta akmenimis. Pasakojama, kad prieš lietų ar šiaip apniukusiomis dienomis iš Alkos kalno veržiasi garai ir kiekvienas gali pamatyti, kaip per eglių viršūnes garuoja. Tokių ypatingų garuojančių kalnų kaimyninėse šalyse žinoma vos keletas.

Ant alkakalnio buvo pastatytas apžvalgos bokštas, šiuo metu jo nėra. 4 km į rytus stūkso Mikytų piliakalnis.

Istorija

Mikytų piliakalnį išgarsino netoli jo, Šatos upelio slėnyje 1938 m. surastas X-XI a. lobis, saugomas Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejuje. Antrasis istorinės, kultūrinės vertės lobis (80 daiktų) buvo rastas 1970 m., saugomas Kretingos muziejuje. 1971 m. Mikytų šventvietę tyrinėjo archeologinė ekspedicija. Paviršutiniški kasinėjimai kalno aikštelėje, prie Velnio akmens bei švento šaltinio vietoje įdomesnių rezultatų nedavė.

Pasakojama, kad pagonys čia dievams aukodavę įvairias gėrybes. Vėliau, kad niekas aukų nepaimtų, šulinį užvertę akmenimis.

Padavimai ir legendos

Pasakojama esą alkakalnį supylė švedai, čia buvo aukojamos aukos dievams, stovėjusi bažnyčia. Archajišku turiniu ypač išsiskiria pasakojimai apie kalne randamą druską ir retkarčiais kylančius garus. Su senovės religijos apeigomis siejamas Maldų šulinys, į kurį, pasak ankstesnius žmonių pasakojimus, žmonės aukodavo įvairias gėrybes dievų garbei.

 

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *