Mastis

Milžino iškastas ežeras

Address

Mastis

GPS

55.981600797455, 22.253923416138

Address

Mastis

GPS

55.981600797455, 22.253923416138

Pietinė Telšių miesto dalis išsistačiusi prie Masčio ežero, be kurio nebūtų galima įsivaizduoti nė pačių Telšių. Ežero ilgis 3,4 km, plotis iki 1,6 km; ežeras priskiriamas prie negiliųjų Lietuvos ežerų: vidutinis gilumas 2,2 m, o iki šiol užregistruota giliausia vieta  tik 5,3 m. Į jį įteka Durbinis, Berlinė, Juodupis, Kliukis, Telšis; išteka Mastupis. Pietinėje ežero dalyje yra sala (2,2 ha). Ežere daugybė pusiasalių, iškyšulių.

Pagal padavimą jį vienu mostu iškasęs milžinas Džiugas ar Telšys. Pagal kitus pavadinimus senų senovėje ežero vietoje buvęs kaimas. Vieno potvynio metu gyventojai labai bijoję, kad nepaskęstu. Jų tarpe buvęs vyras Telšys, žinojęs burtus. Jis apsiėmęs pagelbėti; leidęs vandeniui kilti dar vieną mastą (iš čia ir ežero vardas) ir tokiame aukštyje liepęs sustoti ir pasilikti. Užpilto vandeniu kaimo gyventojai persikėlę į aukštesnę vietą ir naujai įkurtą kaimą pavadinę savo išgelbėtojo vardu – Telšiais.

Kitas padavimas pasakoja, kad Džiugas buvęs milžinas. Kartą jis iškeliavo, tris kartus apėjo žemę, o grįžęs nuo batų nusipurtė žemes ir iš jų atsirado kalnas. Jame buvo didžiulė ola, kurioje Džiugas įsikūrė. Rytais iš tos olos milžinas pakildavo darbuotis. Rovė medžius ir metė juos prieš save. Taip atsirado miestas. Bet toje vietoje mėgdavo rinktis raganos. Jos šaukėsi pagalbon piktąsias dvasias, bet kovoti su Džiugu nedrįso, kadangi šis buvo gavęs iš Saulės talismaną. Raganos, kai Džiugas nueidavo miegoti, naktimis iš miesto atimdavo žemes ir rausė po jomis tai, kas sudarė milžino kasdienį triūsą. Džiugas dienomis atstatydavo, ką naktimis raganos sunaikindavo. Kova tęsėsi ilgai. Galop iš žemės gelmių pakilo vanduo ir užliejo kovos lauką. O raganos savo puotoms pasirinko Šatriją, kuri atsirado iš išraustų žemių. Jų vietoje atsirado Mastis. Šalia jo Džiugas pastatė Telšius. Kartą, kai ilsėjosi oloje, jos anga amžiams užsivėrė ir tapo milžino kapu.

Mastis – maloni telšiškių poilsio vieta.

Pirmą kartą Masčio ežerą tyrinėjo geologai Č. V. Chmielevskis ir N. V. Bogojavlevskis 1905 m. Pirmasis aprašė ežero geologiją, geografiją, fauną; antrasis išmatavo ežerą batimetriškai; tada šiaurinėje ežero dalyje buvo rastas didžiausias gylis – 6 m. Č. V. Chmielevskis saloje atliko vieną geologinį gręžimą; apie jo profilį jis taip rašo: „Ligi keturių pėdų gylio po vandeniu sala susidariusi išimtinai iš durpių; kadangi iš vandens augalų durpės susidaryti negali, sala yra buvusio kranto likučiai; krantą vilnys išplovė, ir per ilgą laiką vanduo apjuosė. To pastebėjimo dėka galima sekti ir tos atmainos, kurioms ežero krantai pasidavė lig šiol ir tepasiduoda„.

0 0 balsai
Įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Žiūrėti visus komentarus
View all comments
0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x
()
x