Prūdytės šaltinis

Prūdytės šaltinis

Adresas

Prūdytės šaltinis. Žemėlapyje pažymėta tiksli šaltinio vieta.

GPS

55.7744209, 23.6337559

Adresas

Prūdytės šaltinis. Žemėlapyje pažymėta tiksli šaltinio vieta.

GPS

55.7744209, 23.6337559

Prūdytės šaltinio versmė sruvena Radviliškio seniūnijai priklausančio Verdulių kaimo apylinkėse, Radviliškio rajono savivaldybės teritorijoje. Rasti vietą, kurioje guli Prūdytės akmuo ir sruvena šaltinis tuo pačiu pavadinimu, nėra labai lengva, ją reikia gerai žinoti.

Šaltinių vanduo nepakeičiamas ne tik per sausrą ar nusekus šuliniams. Jis itin tinkamas atrodė ir aludariams. Pasirodo, Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus – draustinio darbuotojai rado paliudijimų, jog praėjusio amžiaus pradžioje Verdulių dvare buvo alaus bravoras, kuriam vandenį naudodavo tik iš šaltinių.

Verduliuose žinoma 11 šaltinių. Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorius Egidijus Prascevičius prisimena, kad Verdulių dvare visi jie jungėsi į vieną sistemą. Suvedimo vietoje buvo tvenkinys, prie jo – vandens malūnas, kurio pamatai, kaip ir paties dvaro, išliko iki šiol.

Ankstesnių kartų tikėta, kad šaltinio vanduo esti ypatingas, turi gyduolišką poveikį. Taigi švarus vanduo naudotas ne tik maistui gaminti ir troškuliui malšinti, bet ir sveikti radikulitui užklupus, regėjimui nusilpus, skrandžiui ar inkstams streikuojant.

Šaltinių galia tikintys žmonės sako, kad išsimaudžius šaltinio vandenyje net penkeriais metais galima atjaunėti. Senovės lietuvių tikėjime šaltiniai buvo laikomi pagarbos objektu, greta jų neretai būdavo įkuriamos šventvietės.

Anot Lietuvos gamtininko Almanto Kulbio, senovėje manyta, jog šaltiniai trykšta todėl, kad po žeme teka upės, vandenynų ir jūrų tęsiniai, o visa žemė plaukioja ant po žeme pasislėpusio vandenyno, vietomis ištrykštančio į paviršių. Tik vėliau sužinota, kad požeminis vandens sluoksnis iš tiesų yra, bet ne lietus ir jūros jį sukūrė. O šaltinių aptikta net jūrų ir vandenynų dugne.

Apie prūdytės šaltinį ir čia pat stovinti Prūdytės akmenį pasakojama tokia legenda: Už sodybos, esančios greta miško, teškena Prūdytės šaltinis. Jo viduryje stovi akmuo, vadinamas Prūdytės akmeniu. Pasakojama, kad šaltinis – tai ašaros mergaitės, kurią nuskriaudė ponaičiai ir kuri paskui iš to sielvarto pavirto akmeniu. Nežinau, kiek tame teisybės, tačiau taip kalba legendą menantys žmonės.

 

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *