Auksūdys

Auksūdys arba Auksūdis

Adresas

Auksūdys. Žemėlapyje pažymėta per kaimą einanti Auksūdžio gatvė.

GPS

56.050855020687, 21.284809112549

Adresas

Auksūdys. Žemėlapyje pažymėta per kaimą einanti Auksūdžio gatvė.

GPS

56.050855020687, 21.284809112549

Auksūdys (arba Auksūdis) – kaimas Kretingos rajono savivaldybės šiaurės vakarinėje dalyje, 2 km į šiaurės rytus nuo Darbėnų, prie kelio 218 Kretinga–Skuodas  ir Darbos upės. Vakariniu pakraščiu teka Kulšės upelis.

Ignas Jablonskis teigia, kad prie Darbos upelio Auksūdyje žmonės gyvena nuo neolito ir žalvario amžių. Apie tai liudija K. Grabio rasti akmeninis kirvelis ir kaplio dalis. II tūkstantmečio pradžioje auksūdiškiai ant Darbos statė ąžuolinių rąstų tiltus ant polių, važinėjo ratais ir rogėmis. Prie Kulšės upelio I tūkstantmetyje buvusi įrengta įtvirtinta senovės gyvenvietė – piliakalnis, šalia kurios iki XIII a. veikė pagoniškos kapinės. Kita senovės gyvenvietė, apjuosta iš akmenų sukrautos sienos, stūksojo kairiajame Darbos krante. Tarp upės ir gyvenvietės plytėjo senovės žemdirbystės laukai.

XVI a. II pusėje valakų reformos metu buvo suformuotas gatvinis kaimas, kurio visos sodybos stovėjo prie gatvės, kuria ėjo senasis kelias iš Darbėnų link Skuodo. Jis pirmąkart paminėtas 1756 m. Palangos dvaro inventoriuje.

Tarpukariu veikė Auksūdžio pradinė mokykla, kurioje iki 1930 m. vedėjavo Juozas Asiukaitis. 1931 m. pavasarininkai kaimo gyventojams surengė gegužinę, kurios metu suvaidino spektaklį „Bajoras Gaidys“, o vėliau parodė vaidinimą „Jurgis Šmikė“.

Vietovardžio šaknis auk- kilus nuo žodžių “auka” , “aukoti” , o dėmuo sūd- sietinas su lietuvių kalbos žodžiu Sūduva, reiškiančiu klampynę raiste, akį, garmalą (Razmukaitė M., 1989).

Padavavimas pasakoja, kad ant Auksūdžio Pilaitės kalno buvo deginamos aukos dievams, kurias sunešdavo žmonės iš aplinkinių sodžių. Dėl to kaimas gavo “Aukos sodžiaus” vardą (V.V.).

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *