Gilandžių piliakalnis

Gilandžių piliakalnis, Oplankio piliakalnis, Papilkalnis, Šventkalnis

Adresas

Gilandžių piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli piliakalnio vieta.

GPS

55.1679167, 22.1304722

Adresas

Gilandžių piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli piliakalnio vieta.

GPS

55.1679167, 22.1304722

Gilandžių piliakalnis su gyvenviete, Oplankio piliakalnis, Papilkalnis, Šventkalnis – piliakalnis ir gyvenvietė Tauragės rajono savivaldybės teritorijoje, 2 km į pietvakarius nuo Oplankio kaimo, Lauksargių seniūnija, dešiniajame Uplankio upelio krante, netoli Oplankio ežero. Pasiekiamas iš kelio Greižėnai – Vilkyšiai, prieš Uplankio upelį ties sodyba dešinėje pasukus į dešinę vakarų kryptimi ir paėjus per laukus 700 m, platesnio Uplankio slėnio pradžioje pasukus į kairę pietų kryptimi, yra už 100 m, kitapus Uplankio kanalo.

Piliakalnis įrengtas kranto kyšulyje, Uplankio upelio dešiniajame krante, prie buvusio Oplankio vandens malūno tvenkinio. Šlaitai statūs, 12 m aukščio. Aikštelė trikampė, ištįsusi rytų-vakarų kryptimi, 47 m ilgio ir 17 m pločio pietvakariniame gale, kuriame supiltas 3,5 m aukščio ir 19 m pločio pylimas, kurio 7 m aukščio išorinis šlaitas leidžiasi į 30 m pločio, 2 m gylio gynybinį griovį.

Piliakalnį 1963 m. žvalgė Lietuvos istorijos institutas. Piliakalnis datuojamas II tūkstantmečio pradžia.

Į pietus nuo piliakalnio, 1 ha plote yra papėdės gyvenvietė. Į šiaurę 200 m. nuo piliakalnio Greižėnų senkapis.

Legenda sako, kad pilies valdovas turėjęs puikią dukterį – Gilandą. Ne vienas jaunikaitis jai piršosi, bet Gilanda tekėti nenorėjusi. Pasklidus gan­dui apie jos grožį, panoręs Gilandą vesti net pilėnų priešų vadas. Tačiau ir jam buvo atsakyta. Įsižeidęs jis sumanė pasiimti nuotaką jėga. Artimieji Gilandą suskubo paslėpti, tačiau užpuolikai, ilgai kankinę, kvotę Gilandos tėvus, sudegino pilį. Iš sielvarto Gilanda šoko į ežerą ir nusiskandino. Kasmet Joninių naktį vanduo toje vietoje ima virti, banguoti ir šnypšti. Galiausiai vidurnaktį iškyla gražuolė geltonplaukė mergina – Gilanda. Laikydama rankoje baltą leliją, ji žengia į piliakalnį, kur jos jau laukia abu tėvai. Pasirodo, nelaimės valandą, kad išgelbėtų nuo kančių, geroji deivė Laima juos užbūrė, nugramzdino į kalną. Parauda visi, pasibučiuo­ja, ir Gilanda vėl dingsta ežere, o tėvai – kalne.

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *