Rubikių ežeras

Rubikių ežeras arba Anykštis

Address

Rubikiai. Žemėlapyje pažymėta Mačionių I-oji stovyklavietė, esanti ant ežero kranto.

GPS

55.491200298301, 25.303477048874

Address

Rubikiai. Žemėlapyje pažymėta Mačionių I-oji stovyklavietė, esanti ant ežero kranto.

GPS

55.491200298301, 25.303477048874

Rubikių ežeras arba Anykštis – ežeras Aukštaitijoje, vienas iš stambesnių Lietuvos ežerų, užimantis 977 ha plotą. Ežero ilgis iš šiaurės į pietus apie 5,2 km, plotis 3,8 km, didžiausias gylis 16,1 m (rytinėje dalyje).

Ežero centre yra seklumų. Kranto linija labai vingiuota, jos ilgis 25,35 km. Pietiniame ir vakariniame krantuose yra siaurų ir ilgų įlankų. Didžiausia ežero puošmena 17 salų, esančių daugiausia šiaurinėje ir centrinėje ežero dalyse – Didžioji (13,8 ha), Būčinė (3,81 ha), Pertako (1,5 ha, stūkso Rubikių piliakalnis), Pakriūtinė (0,96 ha), Karklinė (0,63 ha), Jurginų (0,62 ha), Liepinė (0,6 ha), Varnagrotė (0,48 ha), Tinklinė (0,46 ha), Aukštoji (0,43 ha), Avietinė (0,29 ha), Česnakinė (0,21 ha), Palšinė (0,18 ha), Ąžuolėlis (0,11 ha) ir 3 bevardės (0,23 ha, 0,05 ha ir 0,05 ha). Krantai daugiausia neaukšti, lėkšti, kai kur pelkėti, apaugę miškeliais. Iš rytų prieina Gečionių miškas. Atabradas platus ir apžėlęs nendrėmis.

Rubikių ežeras, paskelbtas hidrografiniu draustiniu, protakomis susijungęs su Dusyno, Limino ir Mūšėjaus ežerais. Į ežerą įteka keletas upelių (Smulkė, Kriokšlis, Šilaupis), išteka Šventosios intakas Anykšta (anksčiau pats ežeras vadinosi Anykščiu).

Prie Rubikių ežero įsikūrusios gyvenvietės: Rubikiai, Aniūnai, Kriokšlys, Paežeriai, Mačionys, Terpežeriai, Klykūnai, Pagraužiai. Šiaurinėje pakrantėje stūkso Piliakalnio piliakalnis, pietinėje – Bijeikių piliakalnis. Pietine pakrante eina kelias  1221  Burbiškis–Mačionys–Leliūnai , šiaurvakarine –  1207  Anykščiai–Burbiškis–Rubikiai.

Šiaurinės ir pietinės Rubikių pakrantės tinkamos rekreacijai. Aplinkui ežerą įrengtos 9 poilsiavietės (kaimo turizmo sodybos), galima išsinuomoti vandens dviračius, pasistatyti palapines, iškeliauti 2 dienoms vandens maršrutu per keturis ežerus, švariame ir skaidriame vandenyje malonu išsimaudyti. Jau tapo tradicija kiekvienais metais per Jonines rengti „Joninių regatą“.

Rubìkių ežerėvardis kilęs nuo Rubikių gyvenvietės pavadinimo. Pavadinimas Anýkštis neaiškios kilmės, galimai vedinys iš ide. *an-/*en- „vanduo“.

5 1 balsas
Įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
2 Comments
Seniausius
Naujausius Daugiausiai įvertintus
Žiūrėti visus komentarus
View all comments
Gintautas
Gintautas
1 month ago

Seni žmonės kalbėjo, kad ežero viduryje kadaise buvo Anykščių miestas. Vieną Velykų rytą, kunigui belaikant mišias, bažnyčioje išaugo nendrė iki pat lubų. Visi labai išsigando. O vienas vyras išbėgo ir, sėdęs ant arklio, skubėjo pabėgti iš miesto. Jis girdėjo sau už nugaros baisų ūžimą. Kai buvo jau toli atsigręžė ir vietoj miesto pamatė didžiulį ežerą ir girdėjo liūdnai skambančius varpus. 
Legenda byloja, kad žvejai dažnai matą iš ežero iškylantį varpą, tik paimti neina. O ežero viduryje yra vieta, kuri neužšąla net ir šalčiausią žiemą, sakoma, kad toje vietoje buvo bažnyčios altorius, ir gylio toje vietoje išmatuoti neina. Ši vieta vadinama Šventavarte.“

Gintautas
Gintautas
1 month ago

Legendos byloja, kad toje vietoje, kur dabar banguoja Rubikių ežeras, žaliame slėnyje stovėjo bažnyčia. Kartą Velykų rytmetį, besirengiant procesijai, ties didžiuoju altoriumi staiga išdygo nendrė, kuri akimirksniu išaugo iki lubų. Sudundėjo griaustiniai, pasigirdo šniokštimas, iš dangaus ir požeminių versmių plūstelėjo vanduo. Žmonės, važiuoti ir pėsti, skubėdami pasipylė į visas puses, tik kunigas vietoje stovėti pasiliko…

Sako, ir dabar tyros sielos žmogus Velykų rytą ežero gelmėje aidinčius varpus išgirsta, o Šventavartės gelmė, sauganti paskendusią bažnyčią, kartais tamsų mėlį praveria ir besiiriančiam valtele ar pirmuoju ledu einančiam šventovės bokštus akimirką parodo. Bažnyčią primena ir paslaptingo ežero pakrančių vietovardžiai: Koplytėlė, Kunigiškis, Kunigo pieva.

2
0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x
()
x