Juodžio ežeras

Juodis

Adresas

Juodžio ežeras. Žemėlapyje pažymėta aikštelė prie ežero į kurią patogu atvykti automobiliu ar kita transporto priemone.

GPS

55.473259335134, 24.480178356171

Adresas

Juodžio ežeras. Žemėlapyje pažymėta aikštelė prie ežero į kurią patogu atvykti automobiliu ar kita transporto priemone.

GPS

55.473259335134, 24.480178356171

Juodžio ežeras arba Juodis – ežeras vidurio Lietuvoje, Panevėžio rajone, apie 2,5 km į pietus nuo Vadoklių. Ištįsęs vakarų – rytų kryptimi 2,3 km, plotis iki 0,4 km. Gylis siekia 5,1 m. Ežeras telkšo rininės kilmės duburyje. Kranto linija vingiuota, jos ilgis 5,7 km. Yra dvi mažos salelės (7 a ir 4 a). Krantai žemi, pietryčiuose pelkėti. Iš pietų ir šiaurės prieina Užusienio miškas, į vakarus ir rytus plyti dirbami laukai. Į Juodį įteka Lėnupis ir J-2 upelis iš Pilvino ežero, o šiaurėje išteka Nevėžio intakas Juoda. Dėl ant šios upės įrengtos užtvankos ežero vandens lygis pakyla 0,75 – 1 m.

Šalia Juodžio įsikūrę Datūniškio ir Paežerio kaimai.

***

Seniau, kur dabar plūduriuoja Juodis, buvo laukai. Ten žmonės arė ir javus sėjo. Apie Juodį yra nederlingi laukai, todėl daugiausia sėja grikius. Toliau ant kalnelio buvo Paberžynės sodžius, kur ir dabar stovi.
Vieną kartą moterys rovė grikius ir vakare rengėsi eiti namo. Jos ir nuėjo, bet viena moteriškė užmiršo nesurištą į pėdą glėbuką. Su ja kartu ėjo maža mergaitė. Ji pamatė tą grikių glėbuką ir sako:
— Mama, glėbuką užmiršai nesurištą.
Motina iš karto nesuprato kas ir klausia:
— Kokį grėbtuką?
Tuokart mergaitė sako:
— Juodą.
Kai tik ištarė žodį “juodas”, atsirado iš kaži kur vanduo ir, kur buvo jų grikiai, paplūdo ežeras. Tam ežere nuskendo ir ta motina su mergaite, kuri ištarė žodį “juodas”. Būtų ežeras gal užliejęs ir Paberžynės kaimą, bet jis buvo ant kalno, tai ir liko.
Ežero vanduo tokis juodas, kad kaip anglis. Prie ežero guli labai didelis akmuo, apie kurį žmonės pasakoja, kad po juo yra pakasta daug aukso.

1 atsiliepimas apie „Juodžio ežeras

  1. Gintautas

    Manau, kad ši legenda gali būti apie ežerą, kurio koordinatės 55,52812 25,502148 Utenos raj,Leliūnų sen.. Ten ant kalno yra minimas Paberžynės kaimas. Bet tai tik spėjimas Reikėtų patikrinti. Mat grikius sėjo nederlingose dirvose, o Panevėžio rajonas pasižymi derlingu dirvožemiu.

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *