Jutonių pilkapynas

Jutonių (Dubingių) pilkapynas 

Adresas

Jutonių (Dubingių) pilkapynas. Žemėlapyje pažymėta tiksli pilkapyno vieta.

GPS

55.0577837, 25.5823143

Adresas

Jutonių (Dubingių) pilkapynas. Žemėlapyje pažymėta tiksli pilkapyno vieta.

GPS

55.0577837, 25.5823143

Jutonių (Dubingių) pilkapynas – pilkapynas Švenčionių rajono savivaldybės teritorijoje, prie Jutonių kaimo (Pabradės seniūnija), į šiaurę nuo Baluošo ežero, Dubingių miško rytinėje dalyje.

Jutonių (Dubingių) pilkapynas yra 0,5 km į pietvakarius nuo Jutonių kaimo, 0,45 km ta pačia kryptimi nuo Jutonių upės dešiniojo kranto, 0,15 km į šiaurės rytus nuo Baluošo ežero, į pietryčius nuo kelio Dubingiai-Joniškis, Utenos miškų urėdijos Dubingių meistrijos Dubingių miške, 36 kvartalo vidurinėje dalyje. Jutonių pilkapyną sudaro apie 120 pilkapių. Jų sampilai 6–12 m skersmens, iki 2 m aukščio. Daugelio pilkapių sampilus juosia grioviai.

Vytauto Didžiojo kultūros muziejaus (dab. Vytauto Didžiojo karo muziejus) darbuotojai ištyrė (tyrimų vadovas Pranas Baleniūnas) 3 pilkapius. Dviejuose pilkapiuose buvo palaidoti sudeginti mirusieji – rasta sudegintų žmogaus ir gyvulio kaulų. Viename pilkapyje rasta 2,5 m skersmens, 1,1 m gylio duobė su medienos ir degėsių liekanomis. Pilkapių forma, sampilai, laidosena būdingi IX a. – XII a. Pilkapyno žvalgomuosius tyrimus 1970 m. atliko Istorijos instituto, 1978 m. – Mokslinės metodinės paminklų apsaugos tarybos archeologai.

Medžiais apaugę sampilai įspūdingai atrodo, pa­traukia praeivio dėmesį. Prisiklausę pasakojimų, kad čia palaidoti prancūzų kariai, smalsuoliai ne kartą ban­dė juos atkasti, surasti čia paslėptus lobius. Todėl dau­gelyje pilkapių matome didesnes ar mažesnes duobes. Tačiau apie tokių kasinėjimų radinius žinių nėra. Tik XIX a. pabaigoje minima, kad viename pilkapyje buvęs rastas ietigalis ir kažkoks varinis vamzdelis.

1939 m. pabaigoje, tiesiant Dubingių — Joniškio vieš­kelį, buvo suardyta keletas pilkapių šiauriniame pilka­pyno pakraštyje. Trys apardyti pilkapiai bandyta kasi­nėti. Po sampilais dviejuose pilkapiuose aptikta daug degėsių ir stambių anglių. Atrodo, kad du sampilai bu­vo supilti ant laužaviečių, kurių viena buvusi apie 4 m skersmens. Laužavietėse rasta sudegusių žmogaus kau­lų trupinių, o vienoje kartu buvę ir sudegusių gyvulio kaulų.

Jutonių, Dubingių pilkapis IP 1342/A. 2000 m. žvalgomieji archeologiniai tyrimai. Pilkapio planas. Duobių pjūviai
Jutonių, Dubingių pilkapis IP 1342/A. 2000 m. žvalgomieji archeologiniai tyrimai. Pilkapio planas. Duobių pjūviai. Kultūros paveldo centro paveldosaugos biblioteka

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *