Vosgėlių piliakalnis

Vosgėlių piliakalnis, Drageliškiai

Address

Vosgėlių piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli piliakalnio vieta.

GPS

55.7206944, 25.7485556

Address

Vosgėlių piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli piliakalnio vieta.

GPS

55.7206944, 25.7485556

Vosgėlių piliakalnis su gyvenviete, Drageliškiai – piliakalnis ir gyvenvietė Zarasų rajono savivaldybės teritorijoje, Dusetų seniūnija. Pasiekiamas keliu Dusetos – Užpaliai. Vosgėliuose pasukus į kairę pietų kryptimi ir pavažiavus 850 m, yra dešinėje vakaruose nuo kelio.

Piliakalnis įrengtas atskiroje didelėje kalvoje. Labai apardytas arimų (nuarta mažiausiai 1 m), dirvonuoja, šiaurės vakarų šlaite auga pušų ir berželių guotas.

Visose papėdėse, 1,5 ha plote yra papėdės gyvenvietė. Apie 600 m į pietryčius, Drageliškių kaime 1934 m. rastas XIV a. pirmosios pusės sidabrinių lydinių ir papuošalų lobis.

Istorija

1933 m. piliakalnį tyrinėjo Petras Tarasenka, jis aikštelėje ir vakariniame šlaite ištyrė 144 m² plotą, aptiko iki 1 m storio kultūrinį sluoksnį su yla, puodo rankena, pjautuvas, žalvarinė skardinė ir lankinė, segė, žiedas, akmeniniai kirviai, kauliniai smeigtukai, strėlės, geležiniai strėlių antgaliai, adiklis, šiferinis ir moliniai verpstukai, liejimo formos, brūkšniuotos, lygios, žiestos ir grublėtos keramikos, gyvulių kaulų.

1949 m. piliakalnį žvalgė Istorijos institutas. Tyrimų radinius saugo Vytauto Didžiojo karo muziejus, atsitiktinius radinius – Lietuvos nacionalinis muziejus. Piliakalnis datuojamas I tūkstantmečiu pr. m. e. – XIII a.

0 0 balsai
Įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Comment
Seniausius
Naujausius Daugiausiai įvertintus
Žiūrėti visus komentarus
View all comments
Gintautas
Gintautas
1 month ago

Yra išlikę keli padavimai, pasakojantys apie Vosgėlių piliakalnį. Viename jų sakoma, kad Vosgėlių piliakalnyje yra senovėje milžinų užpilta bažnyčia. Kitame porinama, kad ant piliakalnio anksčiau buvo skylė. Kartą piemenys, ganydami čia gyvulius, suvijo iš botagų virveles, surišo į vieną ir įleido į skylę perrištą per liemenį piemenį. Kai jį ištraukė – jis išsinešė daug pinigų, o kai vėl laimę mėgino įleisdami kitą piemenį – nelaimėlį ištraukė be galvos. Senoliai pasakoja, kad toje vietoje, kur dabar Vosgėlių piliakalnis, seniau buvo bažnyčia, kuri labai nepatiko velniui. Nelabasis norėjo ją užpilti. Beimdamas žemes, velnias net greta ežerėlį iškasė! Apipylė velnias bažnyčią, bet niekaip durų negalėjo paslėpti, todėl paėmė didelį akmenį ir norėjo juo duris užversti. Bet užgiedojo gaidys, akmuo iškrito ir įsmigo į piliakalnio šlaitą. Buvo žinančių, kad seniau Vosgėlių piliakalnyje prie akmenų buvo gilus urvas. Kartą prie piliakalnio gyvulius ganę piemenys išdykaudami įmetė į urvą vieno draugo kepurę. Piemuo įlindo į urvą: eina eina juo – prieina bažnyčią. Žiūri – du ponaičiai auksą seikėja ir klausia atėjūno ko jis atėjęs. Sužinoję kad kepurės – pilną ją pripylė aukso ir išleido į viršų. Tai išgirdęs piemens gaspadorius, į urvą savo sūnų nusiuntė. Ponaičiai, sužinoję kad jis, tėvo pasiųstas, atėjo aukso, pridėjo pilną kepurę mėšlo, uždrožė lazda ir išvarė. Yra padavimas, pasakojantis apie labai senus laikus, kai Vosgėlių piliakalnio dar nebuvo, o jo vietoje stovėjo graži raganos Laumės – Baubės pastatyta bažnyčia. Pati ragana buvo nedaili, viena akimi žvaira. Kiekvieną dieną Laumė – Baubė ant ožio atjodavo į bažnyčią. Jos raktininkas pirmiausią raganą įleisdavo, o tik paskui žmones. Bet kartą raktininkas į bažnyčią pirma žmones įleido… Ragana labai supyko, raktininką įstūmė bažnyčion, atėmė iš jo raktus, užrakino duris ir, sušaukusi daugybę raganų, įsakė joms žemėmis užpilti bažnyčią. Taip ir atsirado Vosgėlių piliakalnis. Raktus piktoji paslėpė po dideliu šlaite gulinčiu akmeniu, pati nubėgo prie ežero ir nusiskandino. Seniau daug kas girdėjo kaip iš požemio bažnyčios žmonės pagalbos šaukėsi.
https://www.dusetukrastas.info/dusetu-krastas-6/

1
0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x
()
x