Petrašiūnų piliakalnis

Petrašiūnų piliakalnis

Adresas

Petrašiūnų piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta apytisklė piliakalnio vieta.

GPS

55.842337723468, 25.714530944824

Adresas

Petrašiūnų piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta apytisklė piliakalnio vieta.

GPS

55.842337723468, 25.714530944824

Petrešiūnų piliakalnis su gyvenviete – piliakalnis ir gyvenvietė Rokiškio rajono savivaldybės teritorijoje, prie Petrešiūnų kaimo, Kriaunų seniūnija. Pasiekiamas iš kelio 3615  Gačionys–Lašai  pro Lašus, už 1,3 km nuo paskutinių Lašų sodybų, ties antru didesniu kelio posūkiu į vakarus pavažiavus pro sodybą į dešinę vakarų kryptimi 150 m.

Piliakalnis apardytas ariant, vakarinis šlaitas nukastas žvyrui. Aikštelės pakraščiuose auga paskiri medžiai. Aplink piliakalnį, 1 ha plote yra papėdės gyvenvietė, kurioje rasta brūkšniuotos, grublėtos keramikos, šlako, gyvulių kaulų.

Istorija

1909-1910 m. L. Kšivickis ištyrė visą aikštelę – apie 915 m². Kultūrinio sluoksnio storis pakraščiuose siekė iki 1,2 m. Čia buvo supiltas pylimėlis. Centrinę aikštelės dalį juosė 5-8 m pločio, iki 1 m gylio griovys. Kultūriniame sluoksnyje aikštelės pakraščiuose aptikti akmenų grindiniai, buvę dviem horizontais: tankesni – labiau paviršiuje ir padriki – arčiau įžemio. Rasta titnaginių gremžtukų, akmeninių įtveriamųjų ir su skyle kotui kirvių dalių bei išgrąžų, galąstuvų, molinių svorelių; kaulinių smeigtukų, kabliukų, adiklių, ylų, strėlių; geležinių ylų, peilių, pjautuvėlis, kabliukas, žalvarinių smeigtukų dalių, sidabro gabalėlis, lygios ir brūkšniuotos keramikos, gyvulių kaulų ir kt. 2003 m. A. Simniškytė piliakalnio vakarinėje papėdėje ištyrė 16 m², aptiko kultūriniu sluoksniu su brūkšniuota ir lygia keramika užpildytą 3 m pločio, 2 m gylio griovį.

Piliakalnis datuojamas I tūkst. pr. Kr. pabaiga – I tūkst. pradžia.

1 atsiliepimas apie „Petrašiūnų piliakalnis

  1. Gintautas

    Legendos pasakoja, kad Petrešiūnų piliakalnį supylę švedai – žemes nešę kepurėmis iš pagarbos savo vadui, kuris apsigyveno kalno viršuje. Kita interpretacija kalba, kad buvęs karas su švedais. Tą karą švedai laimėję ir džiaugsmo supylę šį kalną.
    Kaip ir daugelis piliakalnių, taip ir šis, yra apipintas pasakojimais apie paslėptus lobius. Kažkada aplink šį kalną buvę didžiuliai miškai ir kelias vedęs pro Audros upelį. Prancūzų kariuomenė, šiuo keliu žygiuodama į Maskvą, pagrobtą turtą – pinigus užkasę netoli nuo Petrešiūnų piliakalnio, prie upelio. Grįžę tikėjosi tą lobį susirasti ir pasiimti. Tik negrįžo. Žmonės pasakoję, kad tų pinigų buvę tiek daug, kad būtų užtekę nupirkti visą Petrešiūnų kaimą. Taigi, daug kam rūpėję tą lobį rasti. Kalbama, kad daug kas jo ieškojęs, bet taip ir neradęs iki šiol.
    https://www.grokiskis.lt/rokiskis-triskart-lietuva/legendomis-apipinti-piliakalniai-tebesaugo-savo-paslaptis

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *