Sangailų piliakalnis

Sangailų, Stagių, Šėtos piliakalnis arba tiesiog Piliakalnis

Address

Sangailų piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli piliakalnio vieta.

GPS

55.3020833, 24.2590278

Address

Sangailų piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli piliakalnio vieta.

GPS

55.3020833, 24.2590278

Sangailų piliakalnis, žinomas ir Piliakalnio, Stagių bei Šėtos vardais – piliakalnis ir gyvenvietė Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje, į pietus nuo Sangailų, Šėtos seniūnija. Pasiekiamas plentu Šėta – Okainiai, yra į šiaurę nuo tvenkinio, 50 m į kairę, į vakarus nuo kelio, priešais Sangailus.

Piliakalnis įrengtas atskiroje kalvoje. Šlaitai statūs, 8 m aukščio. Piliakalnis apardytas arimų, šiauriniame griovyje kastos duobės, pietiniame pylime įrengtas reperis. Piliakalnis dirvonuoja. Šiaurinėje papėdėje 1 ha plote yra papėdės gyvenvietė. Išmatavimai: 220 m ilgio šiaurės – pietų kryptimi ir iki 120 m pločio. 1 km į šiaurės vakarus buvo senkapis (sunaikintas).

Istorija

Piliakalnis datuojamas I tūkstantmečiu – II tūkstantmečio pradžia.

Pasak archeologo A. Juknevičiaus, skaitant metraščius galima rasti medžiagos apie 1372-ųjų rugpjūtį Livonijos kariaunos vykdytą grobiamąjį žygį į mūsų kraštą ir čia buvusius Stagius, vokiškai pavadintus Stenghe. Manoma, kad būtent Stagių teritorija buvusi aplink dabartinius Sangailus. Be to, už piliakalnio yra 1 hektaro gyvenvietė ir sovietmečiu apardytas kapinynas. O galbūt pati pirmoji Šėta ir buvusi dabartinių Sangailų piliakalnio vietoje? Mat iki šiol nėra tikslių atsakymų, kada pirmą kartą paminėtas Šėtos vardas ir kur šio miestelio ištakos.

Padavimai ir legendos

Kai lietuviai švedus vijo, tai švedai, norėdami pasislėpti, supylė su skrybėliais piliakalnį. Paskui lietuviai užtiko švedus, kad jie tenai pasislėpę, ir pradėjo vytis.

Švedai bėgo per Sangailų balas, klodami akmenis.

0 0 balsai
Įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Žiūrėti visus komentarus
View all comments
0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x
()
x