Dūdų akmenys

Adresas

Dūdų akmenys. Žemėlapyje pažymėta apytikslė akkenų vieta.

GPS

55.100434703758, 24.766101837158

Adresas

Dūdų akmenys. Žemėlapyje pažymėta apytikslė akkenų vieta.

GPS

55.100434703758, 24.766101837158

Dūdų akmenys – du stambūs rieduliai, slūgsantys Širvintų rajone, Gelvonų sen., Dūdų kaime, 3,5 km į šiaurę nuo Bagaslaviškio. Akmenis supa dirbami laukai ir ganyklos. Privažiavimo, kelio nuorodų nėra (2017 m. duomenimis). Rieduliai paprastai matomi nuo Kangedų kaimo kapinaičių, kol nėra užaugusių pasėlių.

Apatinis riedulys dar vadinamas Dideliu akmeniu. Jis žinomas seniai ir guli Leono Šarmavičiaus (gim. 1926 m.) buvusioje dirbamoje žemėje. 1989 m. vasarą melioratoriai ant jo užkėlė kitą stambų akmenį, iki tol buvusį netoli palaukėje (išvilktą seniau iš gretimo ariamo lauko).

Apatinis riedulys geros būklės, neturi įskilimų, jo viršus plokščias, bet paviršius nėra lygus. Virš žemės paviršiaus matosi tik jo nedidelė dalis. Riedulį sudaranti uoliena – biotitinis-amfibolinis granitogneisas, rusvai pilkas smulkiagrūdis ir vidutiniagrūdis.

Viršutinis, ant Didelio akmens užritintas riedulys turi netaisyklingą formą, du jo šonai gana lygūs, paviršiuje yra gysliškų vietų, keli nežymūs įtrūkimai. Riedulį sudaranti uoliena – biotitinis- amfibolinis granitogneisas, pilkas, smulkiagrūdis, tolygiai grūdėta.

1999 m. E. Šarmavičienė (73 m., Dūduose) teigė, jog tikrasis akmuo su pėda buvęs maždaug toje pačioje vietoje, panašaus dydžio, tačiau jo viršuje buvo ryški „žmogaus pėda“, kurioje jie žaisdami dažnai matuodavosi savo pėdas. Šis akmuo buvęs suskaldytas, o į jo vietą atstumtas kitas. Ir pėda, pasak pateikėjos, „dabar tikrai ne pėda, o kažkokia kanopa… kai velnią kokia“ (LTR 6810/311). J. Kuprys (74 m., Totoriškyje) taip pat teigė, jog „dabar akmenį padarė naujai“ (Vait.). Iš to, kas užfiksuota, atrodo, kad akmuo su žmogaus formos pėda prie Šašaraisčio iš tikrųjų buvo, tačiau peršasi išvada, kad dabar saugomas ne tikrasis akmuo (jis, anot gyventojų, buvo suskaldytas), o „naujas“ – tas, kurį 1970 m. ekspedicijos dalyviai rado akmenų krūsnyje apverstą.

Dūdų akmenys
Dūdų akmenys. Vytauto Didžiojo universitetas

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *