Mielėnų piliakalnis

Mielėnų piliakalnis, Mielonų piliakalnis, Bajorų piliakalnis

Adresas

Mielėnų piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli piliakalnio vieta.

GPS

55.8733597, 25.8606136

Adresas

Mielėnų piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli piliakalnio vieta.

GPS

55.8733597, 25.8606136

Mielėnų piliakalnis, Mielonų piliakalnis, Bajorų piliakalnis, Piliakalnis – piliakalnis Rokiškio rajono savivaldybės teritorijoje, prie Kalnočių kaimo (Kriaunų seniūnija), kelio Dusetos – Obeliai 8–9 kilometre, apie 700 m į vakarus nuo Keležerio ežero. Pasiekiamas plentu 117 Zarasai–Bradesiai–Obeliai  nuo posūkio į Kriaunas pavažiavus 2,7 km, yra kairėje, į vakarus, plentui kylant į aukštumą.

Pilia­kalnį sudaro pietinis „Piliakalnio“ sodybos aukštumos kyšulys. Patį piliakalnį sudaro apvali 30×25 m. kalva, šiaurinėje dalyje ji turi vos tik 4 m. aukščio, iš kitų šonų piliakalnio šlaitai turi iki 15 m. aukščio. Pietinis šlaitas gana nuo­laidus, rytų ir vakarų šlaitai statesni. Visas piliakalnio paviršius buvo ariamas. Dirvožemis ir podirvis—raudonas molis.

Piliakalnio viršūnėje kultūrinių pėdsakų pastebima labai mažai. Dirvože­myje vietomis nežymūs angliasuodžių juodžemio pėdsakai. Išartoje piliakalnio dirvoje buvo rastos šukės, akmens kirvuko — kaltelio dalis, akmens kirvuko kaištis, galąstuvas ir keletas žvėrių bei gyvulių skeltų kaulų. Kultūrinių pėd­sakų daugiau pastebiama piliakalnio pašlaitėse, kur angliasuodžių juodžemio sluoksnis turi 10—15 cm. gilumos. Šis kultūrinis sluoksnis aiškiai yra suplautas nuo piliakalnio viršūnės. Jokių daiktų jame nerastą.

Didesnis kultūrinis sluoksnis buvo pastebėtas ties šiauriniu piliakalnio šlaitu, kur, piliakalnio kultūros pažinimui buvo iškasta 20 m. ilgio ir 2 m. pločio tranšėja.

Kasant tranšėją, pastebėta, kad piliakalnis nuo aukštumų pusės buvo atskir­tas 6 m. pločio ir 1,80 m. gilumos grioviu. Griovio sienelės yra labai stačios, ir jų molinis paviršius yra apdegintas. Griovys yra visai užgriuvęs ir paviršiuje tik juodos spalvos dirvožemis žymimas. Iki 1 m. gilumos griovys pripildytas su angliasuodžiais maišyta smėlinga žeme, matomai iš piliakalnio suplauta. Giliau angliasuodžių priemaiša didėja ir griovio dugne vien tik angliasuodžiai, tarp kurių ir nedideli anglies gabaliukai pastebimi. Viršutiniuose griovio sluoksniuose šukių ir kaulų nedaug, giliau jų skaičius didėja. Kaulų tarpe atrasti arklio ir kiaulės dantys.

Piliakalnis buvusių arimu jau yra visiškai sugadintas.

Sprendžiant iš piliakalnio įrengimo detalių ir atrastų jame daiktų, Mielėnų piliakalnis reikia laikyti lietuviu neolito gadynės gyvenamojo tipo piliakalniu.

1 atsiliepimas apie „Mielėnų piliakalnis

  1. Gintautas

    Legenda pasakoja, kad kadaise ant Mielėnų piliakalnio gyvenęs ponas, kuriam priklausę apylinkių valstiečiai. Kai piliakalnis buvo kasinėjamas, be visų kitų daiktų, rasta kėdė, kurioje tas ponas sėdėdavęs. Kėdės būta nepaprastos – akmeninės ir be kojų.
    Pasakojama, kad buvo rasta ir daug kaulų, žmogaus kaukolė, net daugiau kaip metro ilgio blauzdikaulis. Mat čia gyventa milžinų…
    O ne milžinų laikais ant piliakalnio jaunimas švęsdavo Jonines, vyresnio amžiaus žmonės – Sekmines. Per jas visuomet būdavo kepama kiaušinienė
    https://www.grokiskis.lt/rokiskis-triskart-lietuva/legendomis-apipinti-piliakalniai-tebesaugo-savo-paslaptis

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *