Bakainių piliakalnis

Bakainių piliakalnis, Pielies kalnas

Adresas

Bakainių piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli piliakalnio vieta.

GPS

55.466071, 24.0283711

Adresas

Bakainių piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli piliakalnio vieta.

GPS

55.466071, 24.0283711

Bakainių piliakalnis yra Kėdainių rajono savivaldybės šiauriniame pakrašty­je, 19 km nuo Kėdainių, Liaudės upelės kairiajame krante, apie 2 km į šiaurės vakarus nuo Surviliškio. Dažnai Bakainių piliakalnis vadinamas Pilies kalnu. Piliakalnis krantinio tipo.

Piliakalnis pailgas, nutįsęs šiaurės-pietų kryptimi, stačių šlaitų. Viršūnės aikštelė netaisyklingos trapecijos pavidalo, apie 70 m ilgio, 55 m pločio. Šlaitai statūs, 19 m aukščio. Aikštelės vakariniame ir rytiniame gale yra 6–8 m aukščio pylimai, dabar nuskleisti, rytinėje pašlaitėje yra 170 m ilgio, 75 m pločio priešpilis, juosiamas 5 m aukščio pylimo ir 4 m gylio griovio. Ties priešpilio pietvakariniu kampu – kūgio formos 3 m aukščio pylimas.

Į rytus nuo aikštelės yra pirmasis papilys. Jo aikštelė trapecijos formos, pailga pietvakarių – šiaurės rytų kryptimi. Joje rasta žiestos keramikos. Šiaurės rytiniame aikštelės gale supiltas 5 m aukščio, 16 m pločio pylimas. Pietiniame papilio šlaite, 5­-6 m žemiau aikštelės yra terasa, kuria greičiausiai ėjo kelias į priešpilį. Aikštelės pietvakariniame kampe, ties įvažiavimu į piliakalnio aikštelę supiltas kūgio formos 3 m aukščio, 20 m ilgio, 11 m pločio pylimas ­ greičiausiai gynybinio vartų bokšto vieta.

Į vakarus nuo aikštelės, už pylimo yra antras papilys. Jo aikštelė trikampė, pailga pietryčių – šiaurės vakarų kryptimi, 10 m ilgio, 8 m pločio pietrytiniame krašte, 1,5 m žemesne šiaurės vakarų dalimi. 200 m į PV nuo piliakalnio yra II tūkst. pirmosios pusės senkapis.

1841 m. piliakalnį kasinėjo generolas Siversas, 1898 m. – A. Malgrenas, bet radinių neaptiko. XX a. pr. žvalgė Liudvikas Kšivickis, jo manymu, čia stovėjo Eigintų pilis, 1372 m. sudeginta kryžiuočių. Kiti tyrinėtojai linkę piliakalnį tapatinti su šaltiniuose minimais Sosiais. 1968 m. žvalgomuosius tyrimus atliko Lietuvos istorijos institutas. Piliakalnio ir priešpilio aikštelės buvo ariamos, yra kultūrinio sluoksnio žymių. 0,2 km į pietvakarius nuo Bakainių piliakalnio yra Bakainių kapinynas.

Pasak padavimo, kalnas supiltas buvusio mūšio vietoje: mūšyje žu­vęs vadas, o žmonės kepurėmis jo kapo vietoje didelį kalną supylę. Dar pasakojama, kad lietuviai seniau ten dievams aukoję.

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *