Paukščių piliakalnis

Paukščių piliakalnis, Dukurnonių piliakalnis, Steponiškių piliakalnis, Bobų kalnas

Adresas

Paukščių piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli piliakalnio vieta.

GPS

54.6595525, 24.2235125

Adresas

Paukščių piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli piliakalnio vieta.

GPS

54.6595525, 24.2235125

Paukščių piliakalnis arba Dukurnonių piliakalnis, arba Steponiškių piliakalnis su gyvenviete, dar vadinamas Bobų kalnu – piliakalnis Prienų rajono savivaldybės teritorijoje, Dukurnonių kaimo pietrytinėje dalyje, Surmiaus, arba Vilkų, ežero pietvakariniame krante, 0,4 km į šiaurę nuo kelio Jieznas–Kalviai sankryžos su keliu į Sundakus.

Šį piliakalni sudaro vakariniame Surmiaus ežero krante iškilusi kalva, iš vaka­rų pusės turinti apie 5 m aukščio. Beveik apskrita piliakalnio aikštelė yra 30 m ilgio, 25 m pločio ir užima apie 500 m2 plotą. Vakariniame aikštelės gale yra 4 m aukščio ir 3 m pločio viršūnėje pylimas, kurio nuolaidūs galai apjuosia visą aikštelę, palikdami šiaurinėje pusėje 3 m tarpą įvažiavimui. Aikštelė yra įdubusi, joje pastebimas juodos spalvos kultūrinis sluoksnis.

Gintauto Zabielos kolega, habilituotas humanitarinių mokslų daktaras profesorius Algirdas Girininkas Paukščių piliakalnį yra apibūdinęs taip: Vienas gražiausių ir vaizdingiausių piliakalnių Lietuvos teritorijoje yra Paukščių kalnas (Bobų kalnas, Vilkų, Steponiškių piliakalnis) Surmiaus ežero pietvakariniame krante.

Nuo piliakalnio į šiaurės vakarus, vakarus ir pietus, šalia jos papėdės yra gyvenvietė, kurioje aptikta brūkšniuotosios, grublėtosios ir lygiu paviršiumi keramikos. Piliakalnis datuojamas I – II tūkst. pradžia ir galėjo būti nedidelės bendruomenės gynybiniu įrenginiu.

Pilaitės rekonstrukciją yra pateikęs žinomas archeologas Petras Tarasenka. Kryžiuočių karo keliai iš šiaurės ėjo pro Darsūniškį, iš pietų – paverkniu pro Verbyliškes, Pikelionis ir Stakliškes. Tai labai toli iki šio piliakalnio. Be to, kryžiuočiai mūsų krašto žemes atrado tik 14 a. antroje pusėje. Tad nuo ko gynėmės? Ar tik ne nuo kaimyninių žemių? Įdomu yra ir tai, kad su Paukščių piliakalniu siejama pirmojo žinomo mūsų krašte priešistorės didiko Surmino tėvonija.

Piliakalnio žvalgomuosius archeologinius tyrimus 1953 m. ir 1971 m. atliko Lietuvos istorijos institutas, 1988 m. tyrė Mokslinės metodinės kultūros paminklų apsaugos tarybos archeologai. Radinius saugo Lietuvos nacionalinis muziejus.

Tai bene daugiausia pavadinimų turintis piliakalnis Lietuvoje. Kodėl taip yra? Paukščių pavadinimas bene aiškiausias. Už kelių kilometrų yra Paukštiškių kaimas, šimtmečius priklausęs Jiezno parapijai, dabar priklausantis Kalvių seniūnijai. Ten, baluotoje vietovėje, gyveno 1 – 2 šeimos, o aplinkui suko lizdus paukščiai. Jie didžiausiais būriais atskrisdavo ant minimo piliakalnio. Kodėl Bobų kalnas? Kol piliakalnis buvo neapaugęs medžiais, iš tolo į jį žiūrint buvo galima įžiūrėti kai kurias moters figūros vietas. Sulenkėjęs pavadinimas virto Babiagūra. Jis nebuvo taikomas jokiam konkrečiam asmeniui.

Paukščių piliakalnis iš vakarų pusės
Paukščių piliakalnis iš vakarų pusės. Balys Buračas 1958–1961 m. Vytauto Didžiojo karo muziejus
Dukurnonių piliakalnis (Prienų r.), žvelgiant iš už Surmiaus ežero.
Dukurnonių piliakalnis (Prienų r.), žvelgiant iš už Surmiaus ežero. Pranas Kulikauskas 1953 m. Lietuvos istorijos instituto bibliotekos Rankraštyno fototeka

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *