Jagėlonių akmuo

Jagėlonių akmuo vadinamas Gaideliu

Adresas

Jagėlonių akmuo. Žemėlapyje pažymėta tiksli akmens vieta.

GPS

54.717432224814, 24.585106372833

Adresas

Jagėlonių akmuo. Žemėlapyje pažymėta tiksli akmens vieta.

GPS

54.717432224814, 24.585106372833

Jagėlonių akmuo, vadinamas Gaideliu – mitologinis akmuo Jagėlonių kaime (Kietaviškių sen.), Elektrėnų savivaldybėje. Akmuo slūgso atviroje vietoje tarp dviejų sodybų, prie kelio 4718 Semeliškės–Jagelonys–Mūro Strėvininkai–Žiežmariai , pažymėtas mediniu ženklu.

Natūralus riedulys – šviesiai rausvas, vidutinio grūdėtumo granitas, netaisyklingos formos, pailgas, maždaug 3,5 m ilgio ir iki 2,6 m pločio bei nuo 0,7-1 m aukščio rytų šone iki 2 m aukščio vakarų šone. Šalia šio akmens yra kitas pilkai rausvo, vidutinio grūdėtumo akmuo, pailgas, maždaug 1,15 m ilgio iki 0,8 m pločio ir iki 0,55 m aukščio nuo dabartinio žemės paviršiaus. Didesnysis akmuo smarkiai apskeldėjęs, apkerpėjęs.

Istoriko Tado Šidiškio surinkti pasakojimai byloja apie ant akmens pasirodydavusį gaidį, kuris klaidindavo keleivius. Pasak vietinių gyventojų, šalia jo vaidendavosi, matydavo ant jo tupintį gaidį, todėl ir pramintas Gaidelio akmeniu. Kiti žmonės pasakoja, kad pro šalį važiuojantys susivėlinę keleiviai girdėdavo kalimą, matydavo kažką sėdint ant akmens ir net eidavo pypkę užsidegti, nes būdavo šaukiami tikraisiais vardais. Kartais tiesiog klaidžiodavo ir negalėdavo pro tą vietą pravažiuoti – sukdavo ratu. Viskas išnykdavo tik užgiedojus gaidžiui. Netoli akmens yra rastas akmeninis kirvis keturkampe pentimi.

Seniau aplink Gaidelia akmeni vedžioja. Kap tik kas nor išgėris pro jį važiuoja, tai niekap neišvažiuoja, suka ratu aplink tų akmenų, ir gana.

Bajorai. – Bronislava Mikalauskaitė-Lišauskienė, g. 1917 m.

Palei Jagėlonis, kryžkelėj, palei keliu, yra didelis akmenas. Saka, kap kas nakti vėlai palei jį aina, tai gaidys užgieda, išgąsdina. Už tai ir vadina Gaidelia akmenų.

Tarp Šuolių ir Pagrendos yra Gaidžių raistas. Saka, ir tį gaidys naktim pasirodydava ir giedodava.

Vindžiuliai. – Ona Siškevičiūtė-Mingailienė, g. 1921 m.

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *