Cedronas

Cedronas, Kedronas, Baltupis

Adresas

Cedronas. Žemėlapyje pažymėta upelio dalis esanti prie Švč. Trejybės bažnyčios.

GPS

54.730380046462, 25.291525125504

Adresas

Cedronas. Žemėlapyje pažymėta upelio dalis esanti prie Švč. Trejybės bažnyčios.

GPS

54.730380046462, 25.291525125504

Cedronas taip pat Kedronas, Baltupis – upelis Lietuvoje, Vilniaus miesto savivaldybėje; dešinysis Neries intakas. Prasideda miškelyje į rytus nuo Fabijoniškių, Cedrono aukštupio kraštovaizdžio draustinyje. Teka į rytus, kerta Geležinio Vilko, Kalvarijų gatves. Tada vingiuoja labai giliu slėniu per Verkių parką. Įteka į Nerį ties Trinapolio bažnyčia.

Apie 1980 m. Baltupiuose Cedronas patvenktas (susidaręs Cedrono tvenkinys). Netoli tvenkinio yra saugoma augalų rūšių, įrašytų į Raudonąją knygą, augavietė. Ant tilto per upelį yra viena iš Kalvarijų kryžiaus kelio stotelių.

Upelio dalis, tekanti per Kalvarijų parką, laikoma šventa. Upelis žemupyje, kur jo vandeniui teikiamos nepaprastos savybės, teka į rytus, Neries link. Savybė „tekėti į rytus“, „tekėti prieš Saulę“ – būdingas senųjų baltų šventų šaltinių ir upelių bruožas.

XIX a. Kalvarijos per Sekmines buvo ypač gausiai lankomos maldininkų iš didelio regiono aplink Vilnių. Virš upelio buvo įrengtas tiltelis, ant jo – nedidelė medinė koplytėlė (žr. Drėma V , 1991). Tikėta, kad upelio vanduo stebuklingas, gydąs akių ligas (Kirkoras A. H., 1991). XX a. pradžioje net kelios leidyklos Lietuvoje ir Lenkijoje išleido atvirukų, vaizduojančių maldininkus prie Cedrono. Iš jų matyti, kad siaurutį upelį griovoje tiesiog apgulę žmonės, kurie prausiasi, semiasi šio vandens parsinešti namo (V. Vaitkevičius).

Upė pavadinta pagal Cedrono upę Jeruzalėje (lenk. Cedronka), o pavadinimas Baltupis kildinamas nuo žodžio baltas, baltasis, baltajis, taip pat plg. albanų baltë „ežeras“, baltësi „pelkė“, senovės slavų *balta, baltьce – „pelkė, raistas“.

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *