Šereitlaukio I piliakalnis

Šereitlaukio I piliakalnis

Adresas

Šereitlaukio I piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli piliakalnio vieta

GPS

55.0419061, 22.118942

Adresas

Šereitlaukio I piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli piliakalnio vieta

GPS

55.0419061, 22.118942

Šereitlaukio I piliakalnis

Šereitlaukio I piliakalnis – piliakalnis ir gyvenvietė Pagėgių savivaldybės teritorijoje, 1,4 km į pietus nuo Šereitlaukio, Vilkyškių seniūnija ir 1,1 km į pietus nuo Šereitlaukio II piliakalnio. Pasiekiamas keliu Vilkyškiai – Šereiklaukis, už buvusio Šereiklaukio dvaro pasukus į dešinę pietvakarių kryptimi lauko keliuku ir pavažiavus 600 m iki miško, pamiške pavažiavus į kairę 400 m pietryčių kryptimi, ties buvusio lauko pietiniu kyšuliu paėjus į mišką 100 m pietų kryptimi.

Piliakalnis įrengtas Nemuno kairiojo kranto aukštutinės terasos aukštumos kyšulyje. Aikštelė ovali, pailga šiaurės rytų – pietvakarių kryptimi, 39×24 m dydžio.

Aikštelę ir pylimą apardė apkasas. Piliakalnis apaugęs lapuočiais medžiais. Į šiaurę – šiaurės rytus nuo piliakalnio, 0,2 ha plote yra papėdės gyvenvietė, kurioje rasta lipdytos ir žiestos keramikos.

Istorija

Tai vienintelis piliakalnis Lietuvos teritorijoje – skalvių genties kovų su kryžiuočiais liudininkas. Prie Nemuno ir Jūros upės santakos yra stovėjusi pilis, kuriai vadovavo skalvis Šereika. Apie 1276 metų įvykius, piliakalnio istoriją, ,,Prūsijos žemės kronikoje“ rašo Petras Dusburgietis, o kronikininkas Mikalojus Jerošinietis Šereikos žūtį pateikia eilėmis. Istorikai neabejoja, kad aprašomos vietos ir įvykiai tikrai egzistavo. Tik 1988 metais archeologas Valdemaras Šimėnas surado Šereiklaukio piliakalnį. Jis labai panašus į kitas XIII amžiaus piliavietes. 2005 m. į šiaurės vakarus nuo piliakalnio archeologai, atlikdami žvalgomuosius tyrinėjimus, aptiko senovės gyvenvietę ir kapinyną. Iki šiol Šereiklaukio piliakalnis slėpėsi Šereiklaukio miško pakraštyje, apaugęs tankiu mišku ir buvo beveik nepastebimas. 2011 metais piliakalnis sutvarkytas ir pritaikytas lankymui. Atliekant tvarkytos darbus rasti įvairūs archeologiniai radiniai. Šių radinių kopijos eksponuojamos Rambyno regioninio parko direkcijos Lankytojų centre.

Šereitlaukio I piliakalnis
Šereitlaukio I piliakalnis. 2023 04 29 ©  Donatas Greičiūnas

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *