Varnupių akmuo

Varnupių akmuo arba Patkavinis

Adresas

Varnupių akmuo

GPS

54.4884392, 23.5327249

Adresas

Varnupių akmuo

GPS

54.4884392, 23.5327249

Akmuo su iškalta pasaga, vadinamas Patkaviniu  – mitologinis akmuo pietrytinėje Marijampolės savivaldybės teritorijos dalyje, Varnupių kaime (Igliaukos seniūnija), 170 m į pietvakarius nuo Varnupių piliakalnio ir 160 m į šiaurę nuo kelio Marijampolė-Daukšiai-Šventaragis.

Stūkso Amalvo pelkių pietiniame pakraštyje, Patkavine vadinamos pakilumos šlaite. Akmuo pilkšvos spalvos, stambaus grūdėtumo, netaisyklingos formos, apskaldytas. Vienoje pusėje buvęs iškaltas pasagos formos ženklas, kurio dalis nuskelta. Akmens paviršiuje esama smulkių dubens pavidalo duobučių.

Priešais akmenį stovi stogastulpio tipo medinis anotacinis ženklas, o už akmens – betoninis seno pavyzdžio archeologijos paminklo lentos stovas. 170 m į šiaurės rytus nuo akmens yra Varnupių piliakalnis.

Istorija

1972 m. akmuo paskelbtas respublikinės reikšmės archeologijos paminklu, o šiuo metu saugomas kaip į registrą įrašytas (registrinis) kultūros paveldo objektas. 2008 m. Varnupių bendruomenė prie akmens pastatė medinį stogastulpį.

Padavimai ir legendos

Padavimai mena kelias pasagos ženklo atsiradimo akmenyje versijas. Vienas jų pasakoja, kad nuo kryžiuočių traukdamiesi senovės lietuviai šalia akmens užkasė savo brangenybes. Pažymėdami slėptuvės vietą, akmenyje iškalė pasagos ženklą, o šiaurinėje pusėje – užrašą, kuris neišliko. Kitas pasakojimas mena, kad pasaga buvo paženklinti už 12 m nuo akmens užkasti iš Rusijos besitraukiančios Napoleono kariuomenės lobiai. Dar vienas padavimas byloja, kad senais laikais, kai akmuo dar formavosi ir buvo minkštas, pasagą jame įminęs velnias. Dėl ženklo akmuo nuo seno vadinamas Patkaviniu (lenkų k. podkowa – pasaga).

Kitaip akmuo dar vadinamas Pagonių dievaičiu. Pasakojama, kad seniau tarp Varnupių ir Šakališkių piliakalnių per pelkes ėjusi kūlgrinda, o akmuo žymėjo jos pradžią.

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *