Prelomčiškės piliakalnis

Prelomčiškių piliakalnis su gyvenviete, Eglynai

Adresas

Prelomčiškės piliakalnis. žemėlapyje pažymėta automobilių stovėjimo aikštelė esanti šalia piliakalnio.

GPS

54.313250467733, 23.654723167419

Adresas

Prelomčiškės piliakalnis. žemėlapyje pažymėta automobilių stovėjimo aikštelė esanti šalia piliakalnio.

GPS

54.313250467733, 23.654723167419

Prelomčiškių piliakalnis su gyvenviete, Eglynai – piliakalnis ir gyvenvietė Lazdijų rajono savivaldybės teritorijoje, Prelomčiškės kaime, Teizų seniūnija. Pasiekiamas važiuojant keliu Metelytė – Zebrėnai, Dusios ežero pietvakariniu krantu – yra kairėje, pervažiavus upelį ties sodyba dešinėje.

Piliakalnis įrengtas Dusios ežero vakariniame krante, ties bevardžio upelio žiotimis esančioje kalvoje.

Piliakalnis apardytas ariant, išorinis pylimas ir grioviai beveik sunaikinti. Dabar jis dirvonuoja, parengtas lankymui: iš šiaurinės pusės per upelį padarytas tiltelis, šalia jo pastatytos skulptūros, toliau į šiaurę ­- automobilių stovėjimo aikštelė, stendas.

Pietinėje, vakarinėje ir šiaurinėje papėdėse, 3 ha plote, yra papėdės gyvenvietė, kurioje rasta grublėtos keramikos.

Nuo Prelomčiškės piliakalnio atsiveria įspūdinga panorama į Dusios ežerą. Prie piliakalnio kasmet liepos mėnesį vyksta Oninių šventė.

Istorija

Prelomčiškės piliakalnis – XIII amžiuje čia gyvenusių jotvingių palikimas. Tai vienas didžiausių ir įspūdingiausių Metelių regioniniame parke esančių piliakalnių, stūksantis vakariniame Dusios ežero krante. Piliakalnio papėdėje buvo didelė jotvingių gyvenvietė, o ant piliakalnio stovėjusi gerai įtvirtinta medinė pilis.

Padavimai ir legendos

Pasak senųjų Padusio ir Prelomčiškės kaimų gyventojų, kadaise šiose apylinkėse stovėjo didelis dvaras, kuriame tarnavo graži mergina vardu Onelė. Apie jos grožį po visas apylinkes sklido gandai, kurie pasiekė ir patį velnią, gyvenantį Dusios ežero vietoje – Pekloje. Velnias pasivertė dailiu jaunikaičiu ir pasipiršo merginai, tačiau toji sutiko tekėti tik su sąlyga, kad jis per dvi dienas supils kalnelį, ant kurio jie atšoks vestuves. Praėjus nakčiai, didžioji dalis kalnelio jau buvo supilta, todėl merginai kilo įtarimas, kad su pačiu velniu bus susidėjusi. Paėmusi jauną gaidį po skvernu, mergina nulėkė prie ežero ir pasislėpusi tarp medžių laukė vakaro, kad pamatytų, kaip jos jaunikis darbą atlieka. Atėjus vakarui ji pamatė, kaip jis išnyra iš vandenų ir su pagalbininkais tęsia darbą. Paryčiui, dar nespėjus išaušti, nekantrusis gaidys sugiedojo, ir velnias su savo pagalbininkais skradžiai ežere prasmego. Tą vietą dabar žmonės Velnio duobe vadina, o taip ir neužbaigtas kalnelis tapo Prelomčiškės piliakalniu. Prie piliakalnio kasmet liepos mėnesį vyksta Oninių šventė.

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *