Alsėdžiai

Senosios tikybos alkvietė

Address

Alsėdžiai

GPS

56.030598123319, 22.046835422516

Address

Alsėdžiai

GPS

56.030598123319, 22.046835422516

Alsėdžių miestelis išsistatęs prie Sruojos (žemaitiškai Srouja) upės, 13 km į šiaurės vakarus nuo Telšių, gražioje vietoje. Iš senų laikų išlikęs trikampis piliakalnis, ant kurio vėliau buvo pastatyta garsioji žemaičių vyskupų rezidencija, liudija, kad vietovė buvo žinoma kovų su kryžiuočiais laikais, tačiau archeologiniai radiniai, jų tarpe kažkada rastas kaulinis durklas, sako, kad žmogus čia gyveno jau mezolito laikais. Labai galimas dalykas, kad senosios lietuvių tikybos laikais Alsėdžiai buvo alkvietė, tačiau tikresnių žinių apie tą laikotarpį trūksta.

Istoriškai Alsėdžiai žinomi nuo 1253 m. (minimi kryžiuočių kronikose).

Miestelyje yra išlikę senų įdomių pastatų. Miestelis radialinės plano struktūros; gyvenamieji pastatai pastatyti prie kelių, kurie sueina į netaisyklingos formos aikštę. Iš miestelio keliai eina į Telšius, Platelius, Varduvą, Lieplaukę, Plungę.

Manoma, kad Alsėdžiai – kuršiškas vietovardis, XIII a. tartas Alisē(i)dei. Miestelio pirmasis dėmuo al- greičiausiai sietinas su veiksmažodžio „alėti“ (tekėti, varvėti) šaknimi, kuri būdinga kai kuriems vandenvardžiams (ežeras Alys, upė Alantas ir kt.). Antrasis dėmuo -sėdžiai siejamas su veiksmažodžiu „sėdėti“ (kaip ir Medsėdžiai, Traksėdžiai ir kt.), kuris be savo pagrindinės reikšmės dar gali reikšti ir „būti kur nors, kur nors laikytis ar gyventi“. Todėl pirminė Alsėdžių reikšmė galėjo būti „gyvenantys prie kokio vandens (ežero ar upės), kurio pavadinimas panašus į Alys“ arba tiesiog „gyvenantys prie vandens (balos, upės ar ežero)“.

Alsėdiškiams taip pat žinomas padavimas apie miestelio vardo kilmę. Kartą į Alsėdžius atsitiktinai užklydęs keliauninkas. Norėdamas sužinoti, kur atsidūrė, pastarasis paklausė pakelėj sėdinčio senuko: „Kuokė če vėita?“, kas bendrine kalba reikštų – kokia čia vieta? Senukui gi pasigirdę, kad teiraujamasi, ką jis čia veikiąs: „Kon če veiki?“. Į tai senolis atsakęs: „Al siedu“, kas reiškia – nagi sėdžiu. Nuo to laiko miesteliui prigijęs Alsiediu (Alsėdžių) vardas. Čia reikėtų paminėti, kad vietiniai žemaičiai miestelio pavadinimą taria – Alsiedē.

0 0 balsai
Įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Žiūrėti visus komentarus
View all comments
0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x
()
x